team img

Mgr. Jiří Větrovec

Lokální koordinátor pro Bušovický potok

Školením modelu Živé krajiny jsem prošel v březnu 2022, všechny informace, které jsem od týmu Jiřího Malíka obdržel, do sebe zapadly a všechny mé pochyby odvála podpora a nadšení lidí kolem.

Zvolil jsem si povodí Bušovického potoka, protože povodí v mém bydlišti, Červenohrádecký potok, již zpracovávají kolegové.

V případě Bušovického potoka se jedná o menší tok v malebné krajině, která zběžným pohledem žádnými zásadními neduhy netrpí. Již po krátkém nahlédnutí do mapy vás však zaujme, že značná část potoka je zatrubněná nebo zahloubená. Po chvíli se najdou například místa s vodní erozí. Model Živá Krajina se snaží spojit moderní přístupy a aktuální informace z dané lokality s historickou pamětí krajiny a stavem před příchodem moderního intenzivního zemědělství. Výsledkem našeho snažení by neměl být návrat k volky taženým pluhům, ale ke krajině, která je sama sobě oporou a která poskytuje to nejlepší ze sebe i lidem, kteří v ní žijí.

Má práce je na samém začátku, nyní jen bloumám krajinou, seznamuji se s terénem, shromažďuji podklady, historické mapy, mapy meliorací a informace od místních obyvatel.

Postupem času dojde na shromažďování dat z krajiny, zaznamenání jejích neduhů a míst s potenciálem na zlepšení.

Prolnutím všech výše popsaných informací vytvoříme model Živé Krajiny skládající se z mnoha různých prvků, které krajině pomohou se zádrží vody, zvýšením biodiverzity, ochrání ji před erozí a vlnami sucha, prostě do ní vrátí Život.