Činnost spolku Živé krajiny považuji za velmi důležitou a užitečnou. Do Živé krajiny v Plzeňském kraji jsem se zapojil na pozvání (nyní už krajského koordinátora) Petra Lejčka. Pomáhal jsem mapovat okolí Holostřev, kde jsem se seznamoval s problematikou krajiny a místní povodně a navrhovaných opatření. Mám rád přírodu a vycházky a jsem rád, že u vycházek můžu dělat i něco užitečného pro veřejnost – zaznamenávat stav krajiny a předávat zjištěný stav koordinátorovi, který již připravuje opatření proti suchu a povodním.
Nakonec jsem se zúčastnil školení pro lokální koordinátory, kde jsem se více seznámil s problematikou a postupy, s aplikacemi pro počítač a telefon, které se používají pro mapování krajiny a pro navrhování opatření proti suchu a přívalovým dešťům.
Nedávno jsem mapoval povodí Čeminského potoka a při mapování jsem si uvědomoval, jak je situace se suchem a případnými přívalovými dešti závažná. Čeminský potok byl v srpnu 2022 téměř vyschlý. Zbytek vody v něm zbyl zásluhou bobrů, a přitom voda stále tekla v hlavní podzemní melioraci.
Líbí se mi, že do činnosti Živé krajiny se může zapojit i dobrovolník, podle svých možností. Skvělá je možnost vzdělávat se v rámci metodiky Živé krajiny a postupně se “profesionalizovat”.
Oceňuji technické možnosti, které máme k dispozici, od map z 18. století do současnosti, přes laserové skenování krajiny, projekty meliorací až po různé matematické modely pro výpočet toku vody při deštích. Skvělé jsou též (online) odborné konzultace s mateřskou organizací Živá voda. Poznal jsem i krásy Plzeňského kraje, který po obnovení krajiny bude nabízet příležitost pro spoustu hezkých vycházek.
Jsem rád, že máme potenciál zapojit další zájemce podle jejich možností do přípravy krajiny na sucho a přívalové deště.
Nynější doba umožňuje díky telefonu s GPS, aplikacím jako QField nebo QGIS či fotkám, do nichž lze zaznamenat jejich polohu, dělat tuto práci v podstatě bez jakýchkoli investicí do softwarového vybavení.
Jsem rád, že toto můžeme využít.
Povodí Čeminského potoka je rozsáhlé, má 36,43 km2 a zasahuje do katastrů 5 obcí. Krajina, která ještě před dvaceti lety platila za podmáčenou má nyní palčivý problém sucha.
Oblast okolo vesničky Holostřevy na Tachovsku v povodí Starého a Výrovského potoka byla postižena několikrát v historii bleskovou povodní, naposledy v létě 2020.
Rádi vás přivítáme mezi námi, můžete se stát naším dobrovolníkem či dobrovolnicí nebo dokonce koordinátory. Pojďme ozdravit naši krajinu společně!