Již od malého děcka jezdím na naši rodinnou chalupu v Jizerských horách. Tato oblast byla dlouhou dobu považována za jednu z nejvodnatějších v republice. Místní krajinou jsem začal procházet, projíždět na kole či běžkách nejprve se svými rodiči a prarodiči, pak sám a s přáteli a nyní i se svými dětmi. Tato krajina mne spoluutvářela, poskytla mnoho báječných zážitků a dovolím si říci, že se stala pro mne druhým domovem. Prostě mi přirostla k srdci. Při toulání v končinách jizerskohorských se vždy výletník vracel minimálně s mokrýma nohama. Procházení a přeskakování potůčků a potoků, vodou nasáklých mechů, rašelinišť a mokřadů bylo naprosto běžné, pokud se člověk vydal po některých značených trasách nebo prostě jen tak, třeba na houby či borůvky.
Ovšem v suchých letech 2019 a 2020 se mnohé změnilo. Drobnější toky přestaly zurčet, mech i rašeliník na mnoha místech zcela uschly, borůvky malé jako broky a louky žluté od spálené a suché trávy. Do toho kůrovcová kalamita. To byl pro mne velký impuls k zamyšlení.
Začal jsem uvažovat, jakým způsobem krajině pomoci. Jak udržet vodu v krajině, která se změnou klimatu začala mít jiný srážkový model? Na malých územích vydatné srážky, které vyprahlá krajina není schopna zachytit, a tak většina vody odteče do vodotečí, kde níže může napáchat škody různého rozsahu. Vytopené sklepy, spláchnutá ornice z polí na zahradách a cestách, infrastruktura poškozená erozí. A za pár dní už zase úřaduje sucho. Hledal jsem informace, lidi, organizace, iniciativy, které se tímto problémem zabývají. Kdo hledá, najde. A tak jsem se dostal k modelu Živá krajina.
Po navázání kontaktů a prostudování zpřístupněných materiálů bylo jasné, že je to přesně ten směr, kterým se chci vydat. Řešit krajinu jako celek. Nacházet řešení, jak pomoci komplexně adaptovat zemědělskou půdu, lesní porosty i intravilán obcí na již probíhající změnu klimatu.
Nyní nemám na starost žádné povodí, ale byl jsem vtažen do víru událostí při řešení a vytváření strategických studií na různých tocích. Při těchto aktivitách se potkáváme s majiteli lesních i zemědělských pozemků, s hospodáři a farmáři, s lidmi ze samospráv daných katastrů, s lidmi z různých státních i nestátních organizací zabývajících se stavem krajiny, se členy různých spolků, kteří se také podílí na stavu krajiny.
Naším cílem je nasbírat dostatek informací od všech zúčastněných stran, vzájemně je propojovat a pomocí modelu „Živá krajina“ společně vytvářet komplexní návrh celoplošných opatření v krajině jednotlivých povodí pro lepší schopnost adaptace. Naším úkolem je také pomoci informovat, jaké jsou nyní i do budoucna možnosti a prostředky při realizaci daných opatření.
Každá informace, přístup i pohled jsou pro nás důležité. Jedině tak můžeme navrhovat řešení, která budou sloužit nám všem. Obnovit malý vodní režim, biodiverzitu, půdní mikrobiom, snížit vliv škůdců a sucha. Vytvořit opět fungující ekosystémy. Jedině tak můžeme do krajiny vrátit vodu a tím i život. Život, který tady společně můžeme zanechat dalším generacím.
Rádi vás přivítáme mezi námi, můžete se stát naším dobrovolníkem či dobrovolnicí nebo dokonce koordinátory. Pojďme ozdravit naši krajinu společně!